Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Dish 13581319



*

nr 1358 1319


DISH

7st, nickel silver. Length: 31-55 cm, width: 18-41 cm,


7st, Nysilver. Längd: 31-55 cm, djup: 18-41 cm


Estimate:

800

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday November 2 2020
at 18:28:19


  • Bid history
Time Bidder Bid
28/10 00:49:10 1      100 kr
28/10 15:28:56 2      Vinnande bud
31/10 23:21:47 3      250 kr
31/10 23:21:47 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat nysilver pläter
  • 8020 CUTLERY
    55 pieces, Gense, 1950s, 29 gafflar, 14 knivar, 12..//
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:40
  • 7020 Blomkonsoler
    9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:23
  • 8367 BOOKEND
    2 pcs, bemålat trä föreställande Gustav II Adolf m..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 19:48
  • 8366 BOOKEND
    one pair, and i mässing, mahogany. Width: 13 cm. H..//
    Present: SEK 1100

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 19:48
  • 8301 Bordsram
    around year 1900, painted, 30x18,
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 19:55
  • 8259 Dekorelement
    one pair, brass. Height: 49 cm,
    Present: SEK 400

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 18:10




Ladda ner broschyr